Pályázati lehetőség az Innovációs Alapból – Ingyenes Információs Nap
Az Európai Bizottság Innovációs Alapja 8 új pályázati felhívást hirdetett meg. A lehetőségekről Információs Napot tartanak január 30-án.
Az Európai Bizottság Innovációs Alapja december 3-án 8 új pályázati felhívást hirdetett meg, amelyek összesen 4,6 milliárd eurót kínálnak az ipari és cleantech szereplők számára az innovatív technológiák gyorsabb európai bevezetésére.
Mi az Innovációs Alap?
A világ egyik legnagyobb finanszírozási programja a nulla vagy alacsony szén-dioxid kibocsátású és innovatív technológiák ösztönzésére. Célja, hogy támogassa az európai ipar szén-dioxid mentesítését és az éghajlatsemlegességre való átállást. Arra fókuszál, hogy az energia és az ipar szektor segítse a vállalkozásokat, hogy minél többen fektessenek be a tiszta energiába, ezáltal erősítsék globális szinten is Európa technológiai vezető szerepét és versenyképességét.
Bővebben az Alapról: Innovation Fund
Az Innovációs Alap főbb területei:
- innovatív alacsony szén-dioxid kibocsátású technológiák és eljárások a nagy energiafelhasználású iparágakban, beleértve a szén-dioxid intenzíveket helyettesítő termékeket is,
- szén-dioxid leválasztás és hasznosítás (carbon capture and utilisation – CCU),
- szén-dioxid leválasztási és tárolás létesítmények építése és üzemeltetése (carbon capture and storage – CCS),
- innovatív megújuló energiatermelés,
- energia tároló,
- nettó nulla mobilitás (tengeri-, és légiközlekedés, közúti szállítás) és épületek.
Pályázati lehetőségek:
Az Innovációs Alap 2024 és az IF24 Battery felhívások összesen 3,4 milliárd eurót kínálnak különböző ágazatok számára, beleértve a szén-dioxid-mentesítést, tiszta technológiai gyártást, a tengeri-, az energiaintenzív iparágakat és elektromos járművek akkumulátorcella gyártását.
A pályázatok beadási határideje: 2025. április 24.
Az Innovációs Alap 2024 Aukció (IF24 Aukció) egy másik nagyszerű lehetőség, amely a megújuló hidrogéntermelés támogatására irányul. Ez az aukció az Innovációs Alap finanszírozási mechanizmusainak és az EU Hidrogénbank működésének kulcsfontosságú eleme. A projektfejlesztők számára 1,2 milliárd euró áll rendelkezésre.
A licitálás határideje: 2025. február 20.
Amennyiben érdeklik korábbi nyertes projektek, kérjük, jelezze igényét, és készséggel küldünk részletes tájékoztatót.
Kiknek szólnak a pályázatok?
Az alábbi területek innovátorainak:
- olajfinomítás,
- kokszolás,
- vas- és acélgyártás,
- alumínium,
- cement,
- mész,
- üveg,
- kerámiatermékek,
- papír- és kartongyártás,
- ammónia gyártása,
- finomítók,
- hidrogén termelés, stb.
INFORMÁCIÓS NAP ÉS ORIENTÁCIÓS BESZÉLGETÉS
Annak érdekében, hogy a hazai szervezetek részletesen tájékozódhassanak az aktuális támogatási lehetőségekről és felhívásokról, a Magyar Fejlesztésösztönző Iroda (MFOI) január 30-án Információs Napot tart.
Az eseményen többek között az Innovációs Alap végrehajtó ügynöksége, a CINEA (European Climate, Infrastructure and Environment Executive Agency) – amely felelős a pályázatok kezeléséért, és a projektek nyomon követéséért – szakértői osztják meg a hallgatósággal a legfrissebb információkat és gyakorlati tanácsaikat. A résztvevők így közvetlenül a pályázatok elbírálásáért felelős hiteles forrástól kapják meg a szükséges tájékoztatást!
Az esemény dátuma: 2025. január 30. (csütörtök) 9:00-12:00
Helyszín: MFOI iroda (1053 Budapest, Szép utca 2. VIII. emelet) vagy
Online
Parkolás: parkolóhely nem áll rendelkezésre
Rendezvény nyelve: magyar és angol (tolmácsolást nem biztosítunk)
Létszámkorlátozás: Az első 20 jelentkező számára biztosítunk személyes részvételt a rendezvény helyszínén. Ha a létszám betelik, a további jelentkezők online követhetik az előadásokat, a regisztrációt visszaigazoló e-mailben található linken.
Siessen, regisztráljon mielőbb, hogy személyesen tehesse fel kérdéseit a szakértőknek!
Az eseményen való részvétel ingyenes, akár személyesen, akár online csatlakozik!
Regisztrációért kattintson IDE! »»»
PROGRAM
8:30-9:00
Regisztráció
9:00-9:10
Köszöntő – Dr. Petri Bernadett, közvetlen uniós források felhasználásának koordinációjáért felelős miniszteri biztos, Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium és a Magyar Fejlesztésösztönző Iroda (MFOI) ügyvezetője
9:10-9:20
Az Energiaügyi Minisztérium képviselőjének előadása – Kőbányai Dénes, az Innovációs Alap nemzeti kapcsolattartója, Energiaügyi Minisztérium
9:20-11:20
Az Innovációs Alap áttekintése
IF24 felhívások a nulla kibocsátású technológiákra és akkumulátorokra, valamint a IF24 Aukció megújuló hidrogéntermelésre.
Értékelési szempontok, kritériumok, tanulságok és bevált gyakorlatok
Kérdések és válaszok
Előadók: Maria Velkova, az Európai Bizottság Éghajlatpolitikai Főigazgatóságának szakértője
Darida Mihály és Gyergyay Péter, az Európai Éghajlat-politikai, Környezetvédelmi és Infrastrukturális Végrehajtó Ügynökség (CINEA) szakértői
11:20-11:50
Jógyakorlatok bemutatása egy támogatott magyarországi projekten keresztül – Jankó Árpád, divízióvezető, Terrán Kft.
EGYEDÜLÁLLÓ LEHETŐSÉG PÁLYÁZÓKNAK!
Az előadásokat követően (11:50-15:30 között előre megbeszélt időpontban) 4 résztvevőnek egyedülálló alkalma lesz részt venni egy négyszemközti orientációs beszélgetésen az Innovációs Alap végrehajtó ügynöksége, a CINEA szakértőivel.
Az orientációs párbeszédek minden típusú Innovációs Alapból támogatható projekt előtt nyitottak, és céljuk, hogy segítsenek a projektgazdáknak tisztázni a projektjükkel kapcsolatos kérdéseiket, és iránymutatást kapjanak a pályázatuk előkészítéséhez.
Felhívjuk figyelmét, hogy az orientációs párbeszédek nem tudják előre megítélni a hivatalos értékelési eljárás eredményét.
Fontos részletek:
Időtartam: 20 perc, 5 perc projektbemutatás és 15 perc kérdések és válaszok.
A beszélgetések angolul zajlanak.
A párbeszéd nem ad előzetes értékelést a hivatalos pályázati döntésről, de segít a pályázat előkészítésében és az alkalmasság megértésében.
A beszélgetésre azok a projektek jelentkezhetnek, amelyek megfelelnek az Innovációs Alap előírásainak, és a projekt előkészítése elérte a megfelelő szintet.
Jelentkezés feltételei: Kérjük, hogy a jelentkezők január 21-ig igazolják a pályázatra való alkalmasságukat és felkészültségüket a self-check questionnaire kérdőív kitöltésével, és küldjék el részletes, angol nyelvű projektkoncepciójukat a judit.zsamba##kukac##mfoi.org címre.
Fontos: A jelentkezés nem garantálja a részvételt a beszélgetésen, a kiválasztás után e-mailben értesítjük a projektgazdákat a részvételi lehetőségről.
Tájékoztatjuk, hogy a megadott információkat és projektkoncepciókat előzetesen megosztjuk a CINEA munkatársaival a beszélgetések hatékony előkészítése érdekében.
A beszélgetésekre a rendezvény helyszínén, személyesen kerül sor.
Kérdés esetén forduljon Zsámba Judithoz a judit.zsamba##kukac##mfoi.org címen.