Tájékoztató - munkavédelmi szabályok ellenőrzésével kapcsolatban
A munkáltató egyik alapvető kötelezettsége az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkakörülmények biztosítása.
A Havasi Ügyvédi Iroda tájékoztatása:
Lényeges azonban, hogy nem elegendő ezen körülményeket megteremteni, de rendszeresen ellenőrizni is kell ezen előírások megtartását.
Figyelemmel a Munkavédelmi törvény 54. §. alábbi bekezdéseire, figyelemmel, különösen a b) pontra, kérem, hogy különös figyelmet fordítsunk ne csak a dolgozók oktatására a megfelelő higiéniai szabályok megtartása körében, hanem annak ellenőrzésére is.
Mvt. 54. §
(7) * Az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés érdekében a munkáltató köteles
a) a szükséges utasításokat és tájékoztatást a munkavégzést megelőzően a munkavállalónak megadni;
b) rendszeresen meggyőződni arról, hogy a munkakörülmények megfelelnek-e a követelményeknek, a munkavállalók ismerik, illetve megtartják-e a rájuk vonatkozó rendelkezéseket;
Javaslatunk:
- Az EHS (environment, health and safety- azaz munka-, egészségvédelem, biztonságtechinka területért) felelős kolléga külön utasítása az ellenőrzési rendszer kiépítésére, implementálására.
- „FAQ”, azaz gyakori kérdések „GYIK” kihelyezése infotáblán, megosztása online felületen, emailben stb. gyakran felmerülő kérdésekről. Itt kitünő kiindulási pont a https://koronavirus.gov.hu/mit-tegyunk-tunetek-eseten és a https://koronavirus.gov.hu/gyik oldalak.
- Amennyiben megoldható, e-learning keretében tájékoztató a megfelelő viselkedésről óvintézkedésekről. Ideális esetben ezek „számonkérése” egy rövid visszaigazoló teszten.
- Rendszeres bejárás a munkaterületeken az előírt egészségügyi, higiéniás szabályok megtartásának ellenőrzésére.
- A dolgozók felhívása, hogy jelezzék közvetlen felettesüknek és/vagy az EHS munkakörben dolgozó kollégának, ha valakinél szabályszegést tapasztalnak ezen előrásokkal kapcsolatban.
- Külsős belépők és a dolgozók kézfertőtlenítésének, kézmosásának folyamatos biztosítása, ennek ellenőrzése, készletek biztosítása.
Otthoni munkavégzés kapcsán felhívjuk arra a figyelmet, hogy
(i) Munkavégzés - a munkáltatóval kötött megállapodás alapján - a munkavállaló által biztosított munkaeszközzel is történhet. Az ilyen munkaeszköz esetén a munkáltató a kockázatértékelés elvégzése során győződik meg a munkaeszköz biztonságos állapotáról. A munkaeszköz biztonságos állapotának fenntartásáról ebben az esetben a munkavállaló gondoskodik. Javasoljuk, hogy legalább írásos tájékoztatóban a munkáltató hívja fel a munkavállaló figyelmét a munkavégzés biztonsági kockázataira.
(ii) A munkahelyen a munkavállaló a munkáltató hozzájárulása nélkül nem változtathatja meg a munkakörülményeket.
(iii) Az Mt. alkalmazásában indokolt esetnek minősül a munkáltató vagy megbízottjának ellenőrzése, ha az az 54. § (7) bekezdése b) pontjában fentebb leírt feladatok végrehajtása érdekében történik.
(iv) Az előző pontban írt ellenőrzésen túl a munkáltató vagy megbízottja a kockázatértékelés elvégzése, balesetvizsgálat lefolytatása, valamint a munkakörülmények ellenőrzése céljából léphet be és tartózkodhat a munkavégzési helyként szolgáló ingatlan területén;
(v) A munkavégzési helyként szolgáló ingatlan területére a munkavédelmi képviselő a munkavállaló beleegyezésével léphet be és tartózkodhat;
(vi) Az otthoni munkavégzés során történő balesetek munkabalesetnek minősülhetnek, de csak akkor, ha a baleset az adott munkavégzésre kijelölt helyen (tehát azon a ténylegesen 2-4 nm munkaterületen) és a munkaviszonnyal összefüggésben történik.
Tájékoztatjuk Önöket, hogy a fentiek nem minösűlnek egyedi ügyben adott jogi tanácsadásnak.
Bármilyen konkrét jogi kérdéssel kapcsolatban kérem, keressék az ügyvédi irodát az alábbi elérhetőségeken:
dr. Havasi Bence
ügyvéd/avvocato/attorney-at-law
Havasi Ügyvédi Iroda
9022 Gyõr, Kiss János u. 7/A.
0036 96 526-905
www.havasiadvocat.com
publikálva: 2020. március 13-án